in

Ürdünlü ressamın kahveyle çizdiği resimler

urdunlu-ressamin-kahveyle-cizdigi-resimler

Ürdünlü ressam Ahmed el-Karan, aşk acısını unutmak için başladığı kahveyle çizim sanatını ileri boyutlara taşıdı. Karan, aşk acısını unutmak için başladığı çizimleriyle Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için başvuruda bulundu.

Haberler – Anadolu Ajansı 24.12.2021 – 13:17

Ürdünlü ressam Ahmed el-Karan, aşk acısını unutmak için kahve telvesini sanata dönüştürdüğü eserler üretiyor.

Resim alanında 21 yıl önce dersler aldığını ifade eden Karan, kahveyle resim yapmaya başlama hikayesini anlattı.

Bir dönem yaşadığı aşk acısını ve hayal kırıklığını unutmak için çareler aradığını belirten Karan, günlük rutin programından çıkmanın ve yeni bir meşgale bulmanın kendisine iyi geleceğini düşündüğünü söyledi.

Karan, sık tükettiği kahvenin fincanlarına derdini dökmeye başladığını belirterek, başlangıçta fincan tabağına duygularını ifade ettiği çizimler yaptığını ve sevdiği kızın yüzünü resmettiğini dile getirdi.

“ÇOK KÜÇÜK BOYUTLARDA RESİM YAPMAYI KENDİ KENDİME GELİŞTİRDİM”

Daha sonra kahveyle çok küçük boyutlarda resim yapma konusunda kendini geliştirdiğini kaydeden Karan, şöyle devam etti:

“Fincan ve tabaklar üzerine çok küçük boyutlarda resim yapmayı kendi kendime geliştirdim. Bu alanda kimseden ders almadım. Büyük alanlarda kahveyle çizim yapanlar var ama bu kadar küçük boyutta çizeni hiç duymadım. Bu çok küçük çizimler için hat kalemleri ve mühendislik çizim araçlarını kullanıyorum.”

GUINNESS İÇİN BAŞVURDU

Genelde portre çizimleri yaptığını, yarım santimetrelik alana kahveyle resim yaparak, dünyada bir ilki gerçekleştirdiğini söyleyen Karan, bu çizimiyle Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için başvuruda bulunduğunu belirtti.

Karan, “yarım santimetrelik bir alana sahip çizimi incelemenin yüksek dikkat gerektirdiği ve insan gözünün bu boyuttaki bir işi yargılayamayacağı” gibi bir gerekçeyle başvurusunun reddedildiğini aktardı.

Ürdünlü Karan, başkent Amman’daki kafelere giderek, çalışanlardan kahve istediğini, daha sonra da fincan tabağına, bazen de fincan içine resimler çizdiğini belirtti.

Bazı resimleri çizmenin 5 dakika, bazılarının ise saatler aldığını ifade eden Karan, ticari amaçlarla resim yapmadığını aktardı.

  • Etiketler :
  • Haberler –
  • Guinness Dünya Rekorları
  • Sanat
  • Sanat Eseri
  • Ürdün

Ne düşünüyorsunuz ?

Written by admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

istanbul’da-tarihi-eser-operasyonu:-3-bin-124-sikke-ele-gecirildi

İstanbul’da tarihi eser operasyonu: 3 bin 124 sikke ele geçirildi

turk-sanat-muzigi-sanatcisi-faruk-tinaz’a-veda

Türk sanat müziği sanatçısı Faruk Tınaz’a veda