in

TCMB’ye yapılacak döviz satışına ilişkin uygulama talimatı yayımlandı

tcmb’ye-yapilacak-doviz-satisina-iliskin-uygulama-talimati-yayimlandi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın döviz satışına ilişkin uygulama talimatına göre, İhracat Bedeli Kabul Belgesi veya Döviz Alım Belgesi’ne bağlanan ihracat bedeli dövizin yüzde 25’i, söz konusu belgelerin düzenlendiği tarihteki işlem kuru üzerinden TCMB’ye satılmak üzere belgeleri oluşturan bankaya satılacak.

Banka nezdinde TCMB adına dolar, euro ve İngiliz sterlini hesaplar açılacak ve bankanın uygulama talimatı kapsamında satın aldığı dövizler saat 17.00’ye kadar TCMB’ye bildirilerek toplu bir şekilde söz konusu hesaplara aktarılacak. 

DÖVİZLERE İLİŞKİN BELGELER AYNI GÜN BİLDİRİLECEK

TCMB’nin hesabına aktarılan dövizlere ilişkin dekont, ekstre ve benzeri belgeler ile bilgiler ve döviz alışı yapılan tutarlara ait bilgiler bankalarca Merkez Bankası’na aynı gün elektronik ortamda bildirilecek.

Banka tarafından TCMB’nin hesabına aktarılan dövizler, Merkez Bankasınca işlem kuru üzerinden satın alınacak.

Döviz alış işlemleri karşılığı Türk lirası tutarları, Merkez Bankası’nca bankanın EFT merkezine masrafsız olarak gönderilecek.

Saat 17.30’a kadar sonuçlandırılamayan işlemler için ise Türk lirası tutarlar bankanın TCMB nezdindeki zorunlu karşılık hesabına aktarılacak.

Uygulama talimatı kapsamında gerçekleştirilecek her türlü işlemin, suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanının önlenmesine ilişkin ulusal ve uluslararası standartlara uygun gerçekleştirildiğine dair kontrol bankalarca yapılacak.

Banka, bu talimat kapsamında gerçekleştirilen işlemlerde bu standartların ihlal edildiğini tespit ederse durumu derhal TCMB’ye bildirecek.

Ne düşünüyorsunuz ?

Written by admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

merkez-bankasi-13-aralik’taki-4.-mudahalenin-miktarini-acikladi

Merkez Bankası 13 Aralık’taki 4. müdahalenin miktarını açıkladı

erdogan-ile-putin-telefonda-gorustu

Erdoğan ile Putin telefonda görüştü