Sri Lanka’da Yapılacak En İyi 5 Şey (Bölüm 1)

14

[ad_1]

Sri Lanka küçük bir adadır, ancak ormanla kaplı dağları, altın kumlu plajları, doğal ortamlarında bol miktarda vahşi yaşamı ve baharat yüklü yiyecekleri nedeniyle turistleri her zaman enerjik olacaktır.

İşte Kolombo’da muhteşem tren gezileri ve gurme yemekten güneydeki mükemmel sörf ve şık sahil kafelerine kadar Sri Lanka’da yapılacak en iyi 5 şey.

Sigiriya Kayası

Sigiriya, Sri Lanka’nın merkezindeki Matale Bölgesi’nde tarihi bir yer olan Aslan Kayası olarak da bilinir. UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanı olarak belirlenmiştir. Sri Lanka’nın merkezi Matale Bölgesi’ndeki Dambulla ve Habarane şehirleri arasında 370 metre yükseklikte yer almaktadır. Saray kalıntıları, bahçesi, hendekleri, ayna duvarı ve çarpıcı freskleriyle (duvarlarda ıslak sıvadan yapılmış resimler) bir kaledir. Aslanın önüne kazınmış pençelerinden adını alan Aslan Kapısı, kasabanın takma adına ilham verdi. Dambulla veya Habarane’deki büyük şehirlerden herhangi birinden, Sigiriya Kalesi’ne giden bir otobüse veya trene binebilirsiniz.

Aslan anlamına gelen Simha ve dağ anlamına gelen Giri, Sigiriya Kaya Kalesi’nin adını oluşturmak için birleşir. İyi tasarlanmış kaleye ve harap salonlara ek olarak, kale, Ayna Duvarı ve Freskler sitenin duvarlarını süslüyor.

Muhteşem bahçeler ve hendekler bu kaleyi çevrelemektedir. Sigiriya’yı yeni başkenti yaptıktan kısa bir süre sonra, Kral Kashyapa inşaatını yaptırdı. Yükselişi yapmak yaklaşık bir saat sürer, ancak zirveden manzaralar çabaya değer. Parkurun bazı kısımları oldukça dik. Bu nedenle, daha yaşlı bir yetişkinseniz kaçınılması en iyisidir. Pazartesiden cumartesiye, 07:00’ye kadar, tesis halka açıktır ve birkaç yerel topluluğun yakınında elverişli bir konuma sahiptir. Paranızın karşılığını çarpıcı manzaralarda alacaksınız, bu yüzden değerli.

Anuradhapura’daki Eski Harikalar

Sri Lanka’nın her yıl binlerce Budist hacı çeken ilk kentinin antik kalıntılarını ve muhteşem dagobalarını dolaşmak için bir tuk-tuk veya bisiklete ihtiyaç vardır. Bu muazzam yapılar arasında, üçüncü yüzyılda inşa edildiğinde dünyanın en yüksek üçüncü kulesi olarak duran bir stupa olan Jetavanarama bulunmaktadır (ilk ikisi Mısır piramitleriydi).

Anuradhapura’da da bulunan Thuparamaya Stupa, adadaki en eski Dagoba olduğu için önemli bir Budist tapınağıdır.

Kottu Roti’yi deneyin

Sri Lanka’yı kottu roti’den daha iyi bir yemeğe sığdırmak imkansızdır. Bu karbonhidrat ağırlıklı sokak yemeği, taze sebzeler, bayat roti (yassı ekmek) ve yumurta ile birlikte tavuk veya balık seçiminizden oluşur. Metal üzerindeki metalin ayırt edici klink-klink-klinki, malzemeler metal bir ızgaraya birlikte atıldığı ve iki metal bıçak kullanılarak ince dilimler halinde kesildiği için tipik olarak birkaç yüz metre öteden duyulabilir.

Kottu roti adanın her yerinde bulunabilir. Ancak, sahip olmak için en iyi yerler Colombo’daki Hotel de Pilawoos ve Hotel de Plaza’dır (not: bazı Sri Lanka restoranları genellikle “oteller” olarak adlandırılır). Taklitçiler tarafından kandırılmak kolaydır; Colombo 03’teki Galle Yolu, orijinal Pilawoos ve Hotel de Plaza’ya ev sahipliği yapıyor, ancak bölgede benzer isimlere sahip daha birçok kuruluş var. Buz gibi soğuk bir bardak Milo (çok sevilen bir çikolatalı malt içeceği) ile sipariş edin ve buharda pişen kottu tabağınızla tadını çıkarın.

Dokuz Kemerli Köprü, Ella’ya Genel Bakış

Ahas Namaye Palama veya Gökyüzündeki Köprü olarak da bilinen Dokuz Kemerli Köprü, ülkenin dağlık iç kesimlerinde yer alan Sri Lanka’nın Ella kasabasında ünlüdür. Bu taş köprü muhteşem; çay çalılıklarıyla dolu bir vadiye yayılmıştır ve uzaktaki dağların nefes kesen manzarasını sunmaktadır. Bu tarihi yapı 91 metre uzunluğunda ve 24 metre yüksekliğindedir ve çarpıcı ihtişamı ziyaretçileri büyülemekten asla vazgeçmez.

Sri Lankalı Appuhami bunu bitirmeyi kendine görev edindi. Bu yüklenici, inşaat projesini zamanında, bütçenin altında ve detaylara mükemmel bir özenle tamamladı. Köprü, taş ve çimentodan inşa edilmiş ve zamanın testine dayanan bir mimari harikasıdır. Dokuz Kemer Köprüsü, dünyanın her yerinden fotoğrafçılar için popüler bir yer haline geldi.

Nuwara Eliya’da Çay İmparatorluğu

Sri Lanka’nın sömürge döneminin bu güzel kalıntısı, memleket-ilçe İngiliz tarihi ve kültürüyle doludur ve ülkenin çay endüstrisinin dayak merkezi olarak hizmet vermektedir. Bir çay tarlasını ziyaret edin ve mülkte dolaşırken ve evde denemek için biraz çay satın alırken seçicilerden ilk elden hasat hakkında bilgi edinin.

Sir Thomas Lipton çay imparatorluğuna Hill Country’de başladı, iHaputale Dağları’nda. Bu nedenle, çay uzmanları ziyaret etmelidir. Bay Lipton’un geniş mülküne bakmak için en sevdiği yer olan Lipton’s Seat’a ulaşım, her şeyin nerede başladığına tanık olmanızı sağlayacaktır.

Sri Lanka, Hint Okyanusu’nda bir taç mücevheri olarak öne çıkan zarif bir ada ülkesidir. Sri Lanka’nın her bölgesi, çeşitli manzaralarından eşsiz kültürüne kadar benzersiz bir şey sunmaktadır.

Son olarak, dünyayı dolaşmak hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

The post Sri Lanka’da Yapılacak En İyi 5 Şey (Bölüm 1) first appeared on Gizli Dünya.

[ad_2]

Kaynak : Secret World
[ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası