in

Sarıkamış Şehitleri 107. yıllarında anılıyor

sarikamis-sehitleri-107.-yillarinda-aniliyor
  • Haberler
  • Foto Galeri
  • Türkiye Haberleri
  • Sarıkamış Şehitleri 107. yıllarında anılıyor

1. Dünya Savaşı sırasında Sarıkamış’ta şehit düşen binlerce asker anılıyor. Şehitler için “Şühedanın İzinde” yürüyüşü gerçekleştirildi. Yürüyüşe Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın yanı sıra Türkiye’nin birçok ilinden ve yurt dışından genç, yaşlı çok sayıda vatandaş katıldı.

Haberler – Anadolu Ajansı 09.01.2022 – 14:18

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde, Sarıkamış Harekatı’nın 107. yılı anma etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen yürüyüş sona erdi.

Türkiye’nin birçok ilinden ve yurt dışından genç, yaşlı çok sayıda vatandaş, sabahın erken saatlerinde “Şühedanın İzinde” temasıyla düzenlenen anma etkinliğine katılmak üzere, Sarıkamış ilçesinin Soğanlı ve Allahuekber Dağları arasındaki Kızılçubuk Zirvesi’nde bir araya geldi.

Kars merkez ve Sarıkamış ilçesinden, otobüslerle zirveye ulaşan vatandaşlar, ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyerek toplanma alanında buluştu.

Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun, 1. Dünya Savaşı’nda Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak için başlattığı Sarıkamış Harekatı’nın 107. yılı anma etkinlikleri kapsamında düzenlenen şehitleri anma programına, soğuk havaya rağmen vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Programa, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, kolordu komutanları, AK Parti Kars milletvekilleri Ahmet Arslan ve Yunus Kılıç ile çevre illerin valileri, belediye başkanları da katıldı.

Mehmetçik, toplanma alanı çevresindeki dağlarda dev Türk bayrakları açtı, fedakar ecdadı anmak için bir araya gelen vefakar gençler de güvenlik güçleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Eski asker kıyafetleri giyen bir grup da yere serdikleri seccadeler üzerinde namaz kılıp şehitleri yad etti.

Öte yandan toplanma alanında çadır kuran Kızılay ekipleri, vatandaşlara çay, çorba gibi çeşitli ikramlarda bulundu.

Binlerce kişi ellerinde Türk bayraklarıyla yürüdü

Ellerinde Türk bayrakları bulunan binlerce kişi, burada Kur’an-ı Kerim okuyup tekbir ve salavatlar getirerek şehitler için dua ettikten sonra soğuk havada Ay-Yıldızlı Tören Alanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Katılımcılar, ellerinde Türk bayraklarıyla jandarmanın geniş güvenlik önlemi aldığı 4,5 kilometrelik güzergahtaki yürüyüşün ardından tören alanına ulaştı.

Yürüyüşün son noktası olan bu alanda Kur’an-ı Kerim tilaveti sonrası şehitler için dua edildi.

BAKAN KASAPOĞLU AÇIKLAMA YAPTI

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kars’ın Sarıkamış ilçesinde, Sarıkamış Harekatı’nın 107. yılı anma etkinlikleri kapsamında konuştu. Kasapoğlu, “Gençlerimiz, adalet anlayışıyla, merhametleriyle, vefasıyla tüm insanlık için büyük bir umudu teşkil ediyor” dedi.

  • Etiketler :
  • Haberler –
  • Kars
  • Şehit
  • Sarıkamış

Ne düşünüyorsunuz ?

Written by admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

omicron-varyantinin-neden-oldugu-semptomlarin-guncel-listesi:-omicron’un-belirtileri-kac-gunde-ortaya-cikiyor?

Omicron varyantının neden olduğu semptomların güncel listesi: Omicron’un belirtileri kaç günde ortaya çıkıyor?

turkmenistan’da-cehennem-kapisi-kapaniyor

Türkmenistan’da Cehennem Kapısı kapanıyor