in

National Geographic seçti: 2022 yılında ziyaret edilecek en iyi yerler

national-geographic-secti:-2022-yilinda-ziyaret-edilecek-en-iyi-yerler

Sıkı önlemlerle ve kanrantinalarla geçen iki yılın ardından tekrar seyahat etmeye hazır mısınız? Dünya genelinde aşılama arttıkça, sınırlar tekrar açılıyor. National Geographic editörleri, gelecek yıl ziyaret etmek için Dünya’nın 25 en heyecan verici yerini seçti. Doğa, macera, sürdürülebilirlik, kültür ve tarih ve aile olmak üzere beş kategoriye ayrılan yerlerin her biri unutulmaz yolculuklara davet ediyor. Bu yılki listede, Türkiye’den de bir yer var.

İşte 2022’de ziyaret edilebilecek en iyi 25 yer…

Haberler – ntv.com.tr – National Geographic 22.11.2021 – 13:44 | Son Güncelleme : 22.11.2021 – 15:10

Yaklaşık iki yıldır devam eden corona virüs (Covid-19) pandemisi; ne zaman, nerede ve nasıl seyahat ettiğimizi değiştirmiş olsa da, asla yeni şeyler keşfetme tutkumuzu engelleyemedi. 

National Geographic, dünya nüfusunda aşılanmanın artmasıyla hayatın normalleşmesine atıfta bulunurak, 2022’de ziyaret edilevbilecek en iyi 25 rotayı açıkladı. Söz konusu yerlerin büyük çoğunluğu UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

Bununla birlikte, tavsiye edilen yerler; doğa, macera, sürdürülebilirlik, kültür ve tarih ve aile olmak üzere beş kategoriye ayrıldı. 

LİKYA VE YÖRÜK KÜLTÜRÜ ÖN PLANA ÇIKTI

Türkiye’de Antalya ile Muğla arasında yer alan antik Lİkya Yolu ve Uygarlıkları, eşsiz doğa güzellikleri ve zengin tarihi ile “aile kategorisinde öne çıktı. Natinonal Geographic, gezginlere ayrıca Yörüklerle birlikte vakit geçirmesini tavsiye etti.

AİLE KATEGORİSİ: LİKYA, TÜRKİYE

Aslen Balkanlar’dan İran’a kadar uzanan farklı Türk gruplarından  oluşan göçebe Yörükler, bir zamanlar Türk nehirlerinin yaylalarında dolaşıyordu. Yörüklerin çoğu şu anda yerleşik yaşamalarına rağmen hala  bin yıllık geleneklerini korumaya çalışıyorlar.

Güneybatı Anadolu’da tarihi Likya bölgesinde yer alan Teke Yarımadası ise  Yörük kültürünün güçlü kaldığı noktalardan birini oluşturuyor. Yörükler, zeytin ağaçlarıyla dolu dağlık bu bölgede, kilimleri, sürüleri, çoban köpekleri ve yaylacılık gelenekleriyle yarı göçebe bir yaşam sürüyor.

Bununla birlikte, son yıllarda tur şirketleri Likya’nın harikalarını, Yörük yaşamıyla birleştirmeye başladı. National Geographic, ailelere  Patara, Xanthos veya Letoon gibi antik yerleri ziyaret etmesini önerirken, Akdeniz’in berrak sularında yüzmelerini önerdi.  

Ayrıca, gezginlerin çocuklarıyla birlikte, narla şerbet yaparak, keçi sağarak ve zeytin hasadına katılarak Yörük kültürünü yakından tanıyabileceği aktarıldı. 

National Geographic’ten Onur Uygun, “Tarih, doğa ve kültür, hepsi burada. Bu güzel manzarayı hem bir öğrenme platformuna hem de bir oyun alanına dönüştürmek istedik. Çocukların bir Yörük mutfağına adım attıklarında ya da antik Likya harabelerinde hazine avına çıktıklarında heyecanlanmalarına bayılıyorum. Gözlerindeki merak duygusunu görebilirsiniz” açıklamasını yaptı. 

İşte National Geographic’in tavsiye listesinde yer alan yerlerin tamamı…

MARYLAND’ EYALETİNİN DOĞU KIYILARI, ABD

DOĞA KATEGORİSİ: BAYKAL GÖLÜ

MACERA KATEGORİSİ: ARAPAHOE BASİN, COLARADO, ABD

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK KATEGORİSİ: YASUNİ ULUSAL PARKI, EKVADOR

COLUMBIA GORGE NEHRİ, ABD

TİN PALLEY CADDESİ, LONDRA, İNGİLTERE

  • Etiketler :
  • Haberler –
  • Türkiye
  • Seyahat
  • Abd
  • Turizm

Ne düşünüyorsunuz ?

Written by admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

lubnan’da-osmanli-donemine-ait-su-kanali-kesfedildi

Lübnan’da Osmanlı dönemine ait su kanalı keşfedildi

mars-degil,-marmara-golu

Mars değil, Marmara Gölü