Mısır’da Ziyaret Edilecek En İyi 5 Yer (bölüm 2)

10

[ad_1]

Mısır, süpürülen çöllerin, Firavunların onuruna inşa edilen eski megalitik piramitlerin ve develerin üzerinde dolaşan göçebelerin görüntülerini çağrıştırıyor. Bununla birlikte, Mısır hayatta bir kez yaşanacak bir macera için çok sayıda seçenek sunuyor.

Efsanevi Firavunlar, ulusu başlangıcında, yaklaşık M.Ö. 5500’de kurdular. Mısır, Nil’in geniş su kaynağı nedeniyle, potansiyelini imparatorluklarını genişletmek için stratejik bir üs olarak gören birkaç imparator ve hükümdarın dikkatini çekti. Büyük İskender’den başkası tarafından kurulmayan Kahire ve İskenderiye gibi önemli şehirlere ev sahipliği yapmaktadır.

Mısır binlerce yıldır popüler bir turizm merkezi olmuştur. İnsanlar yüzyıllardır bu noktaya geziler yapıyorlar ve şimdi bir turist cennetine dönüştü. Mısır, tarih meraklılarını (ve bazen komplo teorisyenlerini) çeken birçok antik yeri ve güneşte rahatlamak isteyenleri çeken birçok güzel plajı da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle popüler bir turizm merkezidir.

Mısır’daki En İyi Beş Turistik Yer

1. Luksor

Mısır’ın Yeni Krallığı, Büyük Piramitler inşa edildikten bin yıl sonra ortaya çıktı ve güneydeki Thebes şehrinde (bugünkü Luksor) merkezlendi. Thebes, Nubian çöllerinde bulunan altınla zenginleştirildikten ve Nil üzerinden şehre getirildikten sonra ülkenin kültürel ve politik merkezi haline geldi.

Eskiden küçük bir Mısır şehri olan Luxor, “dünyanın en büyük açık hava müzesi” statüsü nedeniyle dünyanın en çok ziyaret edilenlerinden biri haline geldi. Her şeyin adaletini sağlamak en az iki gün sürecek.

Luksor, Nil’in hem Doğu hem de Batı kıyılarında görülecek birkaç yere sahiptir. Ipet-isu (‘En Çok Seçilen Yerler’) olarak da bilinen Karnak Tapınağı, Doğu Şeria’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Bu muhteşem tapınak şehri iki bin yıldan fazla bir süredir inşa edilmiştir. Karnak kompleksinin dört ayrı bölümü olmasına rağmen, sadece merkezi Amun Tapınağı ziyaretçiler tarafından erişilebilir.

Tapınağın sütunlu salonunu oluşturan 134 sütun, 21 metreye kadar yüksekliklere ulaşıyor ve bu da onu dünyanın en yüksek dini yapısı (69 fit) yapıyor. Gezinti.

Muhteşem bir şekilde aydınlatılan Luxor Tapınağı’na gece ziyaretleri görülmesi gereken bir manzaradır. Nil’in karşısındaki Batı Şeria, çok sayıda süslü ve renkli duvar resmine sahip mezarlara, çukurlara ve mezar odalarına ev sahipliği yapan beyaz badanalı Krallar Vadisi’ni bulacağınız yerdir. Mezar kompleksine girişiniz mezarlardan birkaçını kapsıyor, ancak Kral Tutankhamun’un cesedinin nerede dinlendiğini görmek istiyorsanız, biraz daha para harcamanız gerekecek.

2. Kahire

17 milyondan fazla insan evlerini bu tozlu başkentte yapıyor ve bu da onu dünyanın en kalabalık kentsel alanlarından biri haline getiriyor. Orta Çağ’a kadar uzanan ve Nil’in kıyısında inşa edilmiş bir İslam metropolü olan Kahire, sürekli puslu ve bej, TV uydusu tepeli gökdelenleriyle ünlüdür.

Tahrir Meydanı’ndaki Mısır Müzesi’ni ziyaret edenler, Tutankhamun’un zenginliği de dahil olmak üzere mumyaları ve eski Mısır antikalarını yakından ve kişisel olarak görebilirler.

Şehrin en eski camileri aynı zamanda kültürel hazinelerdir. 9. yüzyılda Kahire’yi başkent yapan Fâtımîler tarafından yaptırılan İbn Tülun Camii, şehrin en eskisidir. Modern Mısır’ın atası olarak kabul edilen adamın adını taşıyan görkemli Muhammed Ali Paşa Kalesi ve Camii, parlayan beyaz cephesi nedeniyle Alabaster Camii olarak bilinir.

Kahire’nin antik anıtlarını yeterince gördüğünüzde, modern Mısır hakkında bir fikir edinmenin zamanı geldi. Han el-Halili çarşısı gibi şehrin pazar yerlerinin kaosunu yaşayın, Ahvaz’da nargile ile rahatlayın veya serin esintinin ve güzel manzaranın tadını çıkarmak için Nil’de bir felucca turunda hepsinden uzaklaşın.

3. Abydos

Luksor’un birkaç saat kuzeyinde, Mısır’ın ortasında, ülkenin en önemli ve muhteşem arkeolojik alanlarından biri olan Abydos antik kenti bulunmaktadır. İlk firavunlar, şimdi şaşırtıcı sayıda tapınak, mezar ve cazip hazineye ev sahipliği yapan bu bölgeye gömüldü – taçlandırıcı ihtişam, Seti I’in kraliyet nekropolü.

Büyük anıtlar ve geniş şapeller, odalar ve mahkemeler, çoğunlukla kazılmamış geniş kompleks boyunca uzanıyor ve keşfi hayranlık uyandıran bir deneyim haline getiriyor. Abydos yaklaşık 6.000 yıl önce kurulmuş ve bir nekropol olarak hizmet vermiştir. Eskiden öbür dünyanın tanrısı Osiris’in birincil ibadet merkeziydi.

4. Mavi Delik (Dahab)

Sina’nın güneydoğu kıyısında yer alır Dahab kasabasından çok uzak olmayan Yarımada, Mısır’daki turistler için ünlü bir dalış noktası olan Mavi Delik’tir. Düden, yaklaşık 100 metrelik dikey bir düşüşe sahiptir ve mercan resifleri ve balıklarla doludur.

Her gün, rekreasyonel tüplü dalgıçlar, deniz yaşamının muazzam çeşitliliği ve kıyıdan erişim kolaylığı nedeniyle sualtı hazinelerini keşfetmek için bölgeye akın ediyor. Birkaç derin dalgıç, yüzeyin 55 metreden daha altında yatan 26 metre uzunluğundaki bir tünel olan Mavi Delik’in kemer yolunda yüzmeye çalışırken öldü.

5. Beyaz Çöl Milli Parkı

Mısır’ın batısında Farafra’dan çok uzak olmayan bir yerde bulunan Beyaz Çöl Milli Parkı, ülkenin en muhteşem ve tuhaf doğal manzaralarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Ve Beyaz tebeşir kayalıkları, kuvars çıkıntıları ve mistik olarak adlandırılan Kristal Dağın hepsi burada bulunabilir.

Binlerce yıldır Sahra’nın çöl rüzgarları ve kumları tarafından şekillendirilen tuhaf desenleri ve tonları, bakmak için hipnotize edicidir ve en büyük manzaraların tadını iki yükselen İkiz Tepe’nin tepesinden çıkarabilirsiniz. Ayrıca, hem gün batımında hem de şafakta en güzel şekilde aydınlatıldıkları için muhteşem oluşumları tüm ışıltılı ihtişamlarıyla görmek için geceyi milli parktaki yıldızların altında geçirmeye değer.

Mısır, Akdeniz ve Kızıldenizler arasında, kuzeydoğu Afrika’da kıtanın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biridir. Krallar Vadisi, Büyük Sfenks ve Giza’daki piramitler, Mısır’ı evi olarak gören dünyaca ünlü simge yapılardan sadece birkaçıdır. Son olarak, dünya çapında seyahat hakkında daha fazla bilgi edinin burada.

Yazı Mısır’da Ziyaret Edilecek En İyi 5 Yer (bölüm 2) ilk olarak ortaya çıktı Gizli Dünya.

[ad_2]

Kaynak
[ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası