Mısır’da Ziyaret Edilecek En İyi 5 Yer (Bölüm 1)

11

[ad_1]

Mısır, insan uygarlığının ilk günlerine kadar uzanan zengin tarihi nedeniyle genellikle dünyanın en eski turistik yeri olarak kabul edilir. Bu Afrika ülkesine gelen ziyaretçiler, tapınakları ve piramitleri gibi inanılmaz antik anıtlarıyla binlerce yıldır büyülenmiştir.

Çoğu ziyaretçi ülkenin tarihi yerlerini görmek için Mısır’a gelirken bile, ülkenin doğal harikaları da büyük bir çekimdir. İşte Mısır’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken en iyi 5 yer.

1: İskenderiye

Mısır’ın en büyük ikinci şehri ve Akdeniz’deki ana limanı olan İskenderiye, stratejik bir bölgedir. Şehir M.Ö. 331 yılında Büyük İskender tarafından kuruldu ve bir zamanlar ticaret ve seyahat için önemli bir merkez olarak biliniyordu. İskenderiye, Roma’nın MÖ 30’da Mısır’ı fethine kadar Kleopatra da dahil olmak üzere birçok Mısır firavunu için hükümet merkezi olarak görev yaptı. Şehir, Romalılar kontrol altındayken kültürel bir mekke olarak bilinir hale geldi. İskenderiye’nin Roma Tiyatrosu, güzel mozaik döşemesi ve mermer bankları ile Roma egemenliğinin bir kalıntısıdır.

Bu günlerde İskenderiye, 5 milyonluk şişirilmiş bir nüfusa ve taze bir boya tabakasına duyulan korkunç bir ihtiyaç ile kirli bir kıyı metropolüdür. Eski büyük kozmopolit benliğinin bir gölgesi olmasına rağmen, sayısız kültürel cazibe merkezi ve tarihinin kalıntıları burayı ziyaret etmeye değer.

14. yüzyılda, korkunç depremler, 500.000’den fazla cilde sahip bir kütüphane de dahil olmak üzere eski İskenderiye’nin çoğunu tahrip etti. İskenderiye Kütüphanesi’nin şu anki konumu, 2002 yılında tamamlanan yedek kütüphaneye yakındır.

İskenderiye Ulusal Müzesi, İskenderiye’nin geniş geçmişinden eserler sergiliyor. Müzenin 1.800’den fazla nesneden oluşan koleksiyonu, Greko-Romen’den Kıpti ve İslami dönemlere kadar uzanan tarihi kapsamaktadır.

Antik dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olan İskenderiye’nin uzun Deniz Feneri, antik çağda şehrin en tanınmış simgesiydi. Bir deprem, deniz feneri de dahil olmak üzere eski şehri suya süpürdü. Tüplü dalgıçlar tarafından büyük taşlar ve heykeller keşfedilmiştir ve hala okyanus dibinde görülebilir.

2: Giza’nın Büyük Piramitleri

Dünyanın en tanınmış manzaralarından biri, antik dünyanın Yedi Harikası’nın finalidir: Giza Piramitleri.

Gizemli Sfenks, uzun zamandır Mısır’ın en popüler turistik yerleri arasında yer alan ve ziyaretçiler için büyük bir cazibe merkezi olan Firavunlar Cheops (Khufu), Chephren (Khafre) ve Mycerinus’un (Menkaure) mezarlarını izliyor.

Eski Mısır firavunları için bu megalitik mezarlar, Kahire’nin metropol yayılımının eteklerinde hayranlık uyandıran manzaralar olmaya devam ediyor.

3: Siwa Vahası

Mısır’ın batı sınırına yakın bir yerde bulunan Siwa Vahası, on dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında ulusun geri kalanıyla kültürel olarak bütünleşti. Mısır Kum Denizi kıyısında yaşayan Siwan halkı, kendi kültür ve dillerini, Berberi çeşidi olan Siwi’yi yarattı.

Yüzlerce yıl önce bile, küçük kasaba dünyanın geri kalanından tamamen kopmamıştı. Vaha, M.Ö. altıncı veya yedinci yüzyıla kadar uzanan Amun Kahinleri Tapınağı’nın inşasıyla dini önem kazanmıştır. Kahinin danışmanlığının en tanınmış arayıcısı Büyük İskender’di.

Siwa Oasis, bugünlerde turistler arasında giderek daha iyi tanınıyor. Siwa’ya gelen ziyaretçiler, şehrin sayısız doğal kaynaklarından birinde yüzebilir, palmiye ağaçlarının dönümleri arasında yavaş bir yürüyüş yapabilir veya şehrin Greko-Romen ve eski çamurdan yapılmış surları hakkında bilgi edinebilirler. Köpüren su ile birkaç kaynak vardır. Doğal bir taş havuz olan Kleopatra Hamamı en çok ziyaret edilenler arasındadır.

4: Asvan

Nil’in kıvrımları arasında yer alan Asvan, Mısır’ın en sessiz büyük şehridir. Turuncu kum tepelerinin bulunduğu bir zeminde yer alan bu tesis, birkaç günlüğüne dinlenmek için ideal bir yerdir.

Nehrin karşısından Elephantine Adası’na seyahat edin ve yakındaki Nubian kasabalarının canlı sokaklarını yürüyerek keşfedin. Ardından, St. Simeon’un çöl manastırını bulacağınız Asvan’ın doğu yakasına bir deve yolculuğu yapın. Daha sonra, nehir teknelerinden birinde gevşeyin ve kendine özgü lateen yelkenleriyle feluccas’ı izlerken ve izlerken.

Gün batımı, bir felucca’ya binmek ve Asvan adasında dolaşmak için mükemmel bir zamandır. Nil’den aşağı doğru bir seyir yapmak, Asvan’daki en yaygın şeydir, çünkü cazibe merkezlerini görmenin en huzurlu yoludur.

Asvan’da yapılacak en popüler şeylerden biri, birçok tarihi bina ve tapınak olmasına rağmen, arkanıza yaslanıp nehir yaşamını izlemektir. adasındaki Philae Tapınağı da dahil olmak üzere bölge.

5: Sakkara

Herkes Giza Piramitleri’ne aşinadır, ancak Mısır’ın sadece bir kısmının piramitler açısından sunması gerekir. Mezar ve piramitlerden oluşan büyük bir nekropol olan Sakkara, Kahire’nin bir günlük yolculuğu içinde yer aldı ve Mısırlılar tarafından firavunların tarihi boyunca kullanıldı.

Eski Krallık Adım Piramidi, basit piramit formunu tamamlamaya yönelik Eski Mısır teknik ilerlemesini sembolize eder.

Ancak, Mısır’da sadece Adım Piramidi’nden çok daha fazlasını görmek var; Örneğin, yakınlarda bulunan Ti Mastabası, ülkenin en büyük mezar resimlerinden bazılarına sahiptir.

Dahshur’un yakındaki piramit bölgesinde bulunan Kırmızı Piramit ve Bent Piramidi, Saqqara’ya yapılan herhangi bir gezinin önemli parçalarıdır.

Tabii ki, her zaman Mısır’ı ziyaret etmek istediniz. Mısır, dünyanın en eski medeniyetlerinden biridir ve çok gizemli ve arkaik bir yerdir. 5.000 yıllık tarihi ve dünyanın yedi antik harikasından ikisiyle Mısır, geçmiş bir keşif döneminin gizemini ve cazibesini çağrıştırıyor. Bir zamanlar ziyaretçiler tarafından istila edilen Mısır’ın en gözde cazibe merkezleri şimdi az ya da çok terk edilmiş durumda, bu da onları daha maceracı gezginler için ideal kılıyor. Son olarak, dünyayı dolaşmak hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

The post Mısır’da Ziyaret Edilecek En İyi 5 Yer (Bölüm 1) first appeared on Gizli Dünya.

[ad_2]

Kaynak Secret World
[ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası