Microsoft Yapay Zekası Kullanıcılarına Taahhütlerini Duyurdu

5

AI, her ölçekten ve her sektörden işletme için benzersiz fırsatlar yaratıyor. Müşterilerimizin yeniliği desteklemek, üretkenliği artırmak ve çığır açan tıbbi tedavilerin geliştirilmesi ve iklim değişikliğinin zorluklarını aşmanın yeni yolları gibi insanlık için kritik sorunları çözmek için AI hizmetlerini benimsediğini görüyoruz.

Aynı zamanda, teknolojinin gücü ve fayda yerine zarar vermek için kullanılma potansiyeli hakkında haklı endişeler var. Bu bağlamda, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin mevcut yasa ve düzenlemelerin yapay zekaya nasıl uygulanabileceğine bakması ve hangi yeni yasal çerçevelere ihtiyaç duyulabileceğini düşünmesi şaşırtıcı değil. Yapay zekanın sorumlu kullanımı için doğru korkulukların sağlanması teknoloji şirketleri ve hükümetlerle sınırlı kalmayacak: Yapay zeka sistemlerini oluşturan veya kullanan her kuruluşun kendi yönetişim sistemlerini geliştirmesi ve uygulaması gerekecek. Bu nedenle bugün, müşterilerimize sorumlu AI yolculuklarında yardımcı olmak için üç AI Müşteri Taahhüdünü duyuruyoruz.

Microsoft Yapay Zeka
Microsoft Yapay Zeka

İlk olarak , AI’yı sorumlu bir şekilde geliştirme ve dağıtma hakkında öğrendiklerimizi paylaşacağız ve aynısını nasıl yapacağınızı öğrenmenize yardımcı olacağız. Microsoft, 2017’den bu yana yapay zekanın güvenli, emniyetli ve şeffaf yollarla tasarımına, geliştirilmesine ve devreye alınmasına rehberlik eden güçlü bir yönetişim sürecini uygulamaya adamış yaklaşık 350 mühendis, hukukçu ve politika uzmanının becerilerinden yararlanarak sorumlu bir yapay zeka yolculuğundadır. Daha spesifik olarak biz:

  • Uzmanlık paylaşımı: Deneyimlerimizden öğrenebilmeniz için bu süreçte geliştirdiğimiz temel belgeleri yayınlayarak bu bilgi ve uzmanlığı sizinle paylaşmaya kararlıyız. Bunlar, Sorumlu Yapay Zeka Standardımızı , Yapay Zeka Etki Değerlendirme Şablonumuzu , Yapay Zeka Etki Değerlendirme Kılavuzumuzu , Şeffaflık Notlarımızı ve sorumlu yapay zeka tasarım yaklaşımımızın uygulanmasına ilişkin ayrıntılı kılavuzları içerir.
  • Eğitim müfredatı sağlama: Microsoft çalışanlarını eğitmek için kullandığımız müfredatın önemli bölümleri de dahil olmak üzere Microsoft’ta bir sorumlu yapay zeka uygulaması ve kültürü oluşturmak için yaptığımız çalışmaları da paylaşacağız.
  • Özel kaynaklar oluşturma: Yapay zekayı sorumlu bir şekilde dağıtma ve kullanma hakkındaki sorularınızı yanıtlamak için dünyanın dört bir yanındaki bölgelerde özel kaynaklara ve uzmanlığa yatırım yapacağız.

İkinci olarak , platformlarımızda kurduğunuz yapay zeka uygulamalarının sorumlu yapay zeka için yasal ve düzenleyici gereklilikleri karşılamasını sağlamanıza yardımcı olacak bir yapay zeka güvence programı oluşturuyoruz . Bu program aşağıdaki unsurları içerecektir:

  • Düzenleyici katılım desteği:Kamu sektöründeki ve yüksek düzeyde düzenlemeye tabi sektörlerdeki müşterilere, bilgi teknolojisinin kullanımıyla uğraşırken ortaya çıkan çeşitli düzenleme sorunlarının yönetimi konusunda yardımcı olma konusunda kapsamlı bir deneyime sahibiz. Örneğin, küresel finansal hizmetler sektöründe, bu sektörün düzenleme yükümlülüklerine uyarken bulutta dijital dönüşümü sürdürebilmesini sağlamak için hem müşteriler hem de düzenleyici kurumlarla birkaç yıl yakın işbirliği içinde çalıştık. Bu deneyimden öğrenilen bir ders, sektörün finansal kurumların şüpheli faaliyetleri tespit etmeye yardımcı olmak için müşteri kimliklerini doğrulaması, risk profilleri oluşturması ve işlemleri izlemesi gerekliliği, yani “müşterinizi tanıyın” gereklilikleri olmuştur. Bu yaklaşımın, kişinin kendi bulutunu bilmesi için belirli yükümlülükler yaratan bir yaklaşım olan “KY3C” dediğimiz yapay zeka için geçerli olabileceğine inanıyoruz. birinin müşterileri ve birinin içeriği. Yapay Zeka Güvencesi Programımızın bir parçası olarak KY3C’yi uygulamak için sizinle birlikte çalışmak istiyoruz.
Microsoft Yapay Zeka Müşterinizi Tanıyın grafiği
Microsoft Yapay Zeka Müşterinizi Tanıyın grafiği
  • Risk çerçevesi uygulaması: Yakın zamanda ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) tarafından yayınlanan Yapay Zeka Risk Yönetimi Çerçevesini nasıl uyguladığımızı doğrulayacağız ve NIST’in bu alanda devam eden önemli çalışmaları ile ilgili deneyimlerimizi paylaşacağız.
  • Müşteri konseyleri: En alakalı ve uyumlu yapay zeka teknolojisi ve araçlarını nasıl sunabileceğimiz konusundaki görüşlerini duymak için müşterileri müşteri konseylerinde bir araya getireceğiz.
  • Düzenleyici savunuculuk: Son olarak, etkili ve birlikte çalışabilir AI düzenlemesini teşvik etmek için hükümetlerle etkileşimde aktif bir rol oynayacağız. Yapay zeka yönetişimi için yakın zamanda kullanıma sunulan Microsoft planı, yapay zeka için uygun düzenleyici çerçeveler için hükümetlere ve diğer paydaşlara tekliflerimizi sunar. Microsoft Başkan Yardımcısı ve Başkan Brad Smith tarafından bu planın bir sunumunu ve bunu ayrıntılı olarak tartışan bir teknik incelemeyi kullanıma sunduk .

Üçüncüsü , kendi AI sistemlerinizi sorumlu bir şekilde uygularken sizi destekleyeceğiz ve ortak ekosistemimiz için sorumlu AI programları geliştireceğiz.

  • Özel kaynaklar: İşletmelerinizde sorumlu AI yönetişim sistemlerini uygulamanızı desteklemek için bir kaynak olarak dünyanın dört bir yanındaki bölgelerde yapay zeka yasal ve düzenleyici uzmanlardan oluşan özel bir ekip oluşturacağız.
  • İş ortağı desteği: İş ortaklarımızın çoğu, müşterilerin kendi sorumlu yapay zeka sistemlerini oluşturmak da dahil olmak üzere yapay zeka çözümlerini değerlendirmesine, test etmesine, benimsemesine ve ticarileştirmesine yardımcı olmak için kapsamlı uygulamalar oluşturmuştur. Ortak müşterilerimize kendi sorumlu yapay zeka sistemlerini dağıtmalarında yardımcı olmak için bu uzmanlığı kullanmak üzere seçilmiş iş ortaklarıyla bir program başlatıyoruz. Bugün, PwC ve EY’nin bu heyecan verici program için lansman ortaklarımız olduğunu duyurabiliriz.

Nihayetinde, bu taahhütlerin yalnızca başlangıç ​​olduğunu biliyoruz ve hem teknoloji hem de düzenleyici koşullar geliştikçe bunları geliştirmemiz gerekecek. Ancak sorumlu yapay zeka yolculuğuna birlikte devam ederken müşterilerimizle daha yakın iş birliği yapma fırsatı bizi de heyecanlandırıyor.

Kaynak : Resmi Microsoft Blogu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası