in

Kazakistan’ın Almatı şehrinde protestocular Valilik binasına girdi, başkentte OHAL ilan edildi

kazakistan’in-almati-sehrinde-protestocular-valilik-binasina-girdi,-baskentte-ohal-ilan-edildi
  • Haberler
  • Foto Galeri
  • Dünya Haberleri
  • Kazakistan’ın Almatı şehrinde protestocular Valilik binasına girdi, başkentte OHAL ilan edildi

Kazakistan’da LPG zammı nedeniyle çıkan protestolar sürüyor. ÜLkenin güneyindeki Almatı’da protestocular polise karşı demir çubuk kullanarak Valilik binasına girdi. Gösteriler nedeniyle 5 ve 19 Ocak tarihleri arasında başkent Nur Sultan’da OHAL ilan edildi. Halkın güvenliğini sağlamak amacıyla ilan edilen OHAL durumunda, şehirde saat 23.00’ten 07.00’ye kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacağı açıklandı.

Haberler – Reuters – Anadolu Ajansı 05.01.2022 – 14:04 | Son Güncelleme : 05.01.2022 – 15:57

Kazakistan’ın eski başkenti Almatı’nın merkezi iki gündür, LPG fiyatlarına yapılan zamma karşı düzenlenen protestolara sahne oluyor.

Gece boyunca devam eden protestolar öğle saatlerine doğru yeniden alevlendi.

Gösteri alanlarına plakasız araçlarla çok sayıda kişinin bırakıldığı görüldü. Bazı göstericilerin yüzlerini kapatmaları ise dikkati çekti.

Alanda polis ve askeri araçlar ateşe verildi. Polis, göstericilere ses bombası atarak müdahale etti.

Meydana demir çubuklarla gelen göstericiler, şehrin merkezindeki Almatı Eyalet Valiliği binasına girdi.

Göstericilerin, halihazırda şehirdeki Cumhurbaşkanlığı Konutuna doğru ilerledikleri belirtildi.

Almatı Halk Sağlığı Departmanı, gösterilerde 190 kişinin yaralandığını, 40 kişinin ise hastanelere kaldırıldığını aktardı.

OHAL İLAN EDİLDİ

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, imzaladığı kararnameyle, ülkede kamu güvenliğini sağlamaya yönelik durumun ağırlaşması nedeniyle 5-19 Ocak tarihleri arasında Almatı şehri ile Mangistau bölgesinde olağanüstü hal ilan etmişti.

Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da protesto gösterileri nedeniyle olağanüstü hal (OHAL) ilan edildiği bildirildi.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı sitesi Akorda’dan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, başkentte OHAL ilan edilmesini onaylayan kararnameyi imzaladı.

Buna göre, 5 ve 19 Ocak tarihleri arasında başkent Nur Sultan’da OHAL ilan edildi.

Halkın güvenliğini sağlamak amacıyla ilan edilen OHAL durumunda, şehirde saat 23.00’ten 07.00’ye kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Başta toplum düzeni olmak üzere kamu ve stratejik binaları koruma önlemleri artırılacak. Şehre giriş ve çıkış kısıtlaması getirilecek.

PROTESTOLAR LPG FİYATINA YAPILAN ZAM NEDENİYLE BAŞLAMIŞTI

Ülkenin Hazar Denizi kıyısındaki Mangistau eyaletine bağlı Janaözen kentinde 2 Ocak’ta araç sürücüleri LPG fiyatına yapılan zammı protesto etmeye başlamıştı.

Kısa sürede Kazakistan’ın tüm petrol ve doğal gaz rezervlerinin bulunduğu batı kesimindeki Aktau başta olmak üzere Atırau, Aktöbe ve Oral şehirlerinde düzenlenen destek amaçlı gösteriler öğleden sonra ülkenin diğer kesimlerine yayılmıştı.

Kazakistan Başbakan Yardımcısı Yerali Tugjanov başkanlığında kurulan özel hükümet komisyonu ise LPG fiyatını litre başına 50 tengeye (0,11 dolar) düşürdüklerini açıklamıştı.

Buna rağmen devam eden gösterilerde mevcut hükümetin istifasına ilişkin sloganlar atılmış, halkın sosyoekonomik durumunun iyileştirilmesine ilişkin öneriler dile getirilmişti.

Cumhurbaşkanı Tokayev, ülkede LPG fiyatlarına yapılan zamma karşı başlatılan protestolardan hükümeti sorumlu tutarak, Başbakan Askar Mamin başkanlığındaki hükümetin istifasını kabul etmişti.

RUSYA’DAN ÇÖZÜM ÇAĞRISI

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kazakistan’daki protestolara ilişkin durumun en kısa sürede normalleşmesini umduklarını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Kazakistan’daki olayların yakından takip edildiği belirtilerek, “Tüm sorunların sokaklarda karışıklık çıkarma ve yasaların ihlalleri yoluyla değil, anayasa, yasalar ve diyalog çerçevesinde barışçıl bir şekilde çözümünden yanındayız.” ifadeleri kullanıldı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in bu yöndeki adımlarının, durumu istikrara kavuşturmayı, yasal taleplerde bulunan protestocuların mevcut sorunlarını derhal çözmeyi amaçladığı kaydedilen açıklamada, “Rusya’nın stratejik ortaklık ve ittifak ilişkileri, kardeşlik ve insani ilişkileri ile bağlantılı olduğu ülkedeki durumun mümkün olan en kısa sürede normalleşmesini umuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Kazakistan’daki Rusya’nın diplomatik temsilcilikleri etrafında durumun sakin olduğu bildirilen açıklamada, halihazırda ülkedeki hiçbir Rus vatandaşının zarar görmediği, gelişmelerin takip edildiği aktarıldı.

GÖSTERİLERDEN DİĞER KARELER..

  • Etiketler :
  • Haberler –
  • Dünya
  • Protesto
  • Kazakistan

Ne düşünüyorsunuz ?

Written by admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

kendall-jenner-ile-devin-booker-gizlice-evlendi-mi?

Kendall Jenner ile Devin Booker gizlice evlendi mi?

bedelli-askerlik-ucreti-ne-kadar-olacak?

Bedelli askerlik ücreti ne kadar olacak?