in

Kazakistan Büyükelçisi NTV’de: Anayasal düzen sağlandı

kazakistan-buyukelcisi-ntv’de:-anayasal-duzen-saglandi

Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, ülkesindeki olaylara ilişkin NTV’de açıklamalar yaptı. 

Abzal Saparbekuly, “Ülkenin tüm bölgelerinde anayasal düzen sağlandı” derken, “Türk vatandaşlarının güvenliği ile ilgili problem yok” ifadelerini kullandı. 

Büyükelçi Saparbekuly, “Ülkedeki tüm havalimanları da devlet kontrolü altında” derken, “2 bin 500’e yakın barış gücü askeri ülkede olacak” şeklinde konuştu. 

NTV’de Deniz Kilislioğlu’nun sorularını yanıtlayan Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, “Türkiye Kazakistan’ın yanında olduğunu, her türlü teknik, bilgi ve tecrübe açısından destek olacağı söyledi” derken, “Kazakistan’da uyarılara uymayan terör mensuplarına karşı operasyonlar devam ediyor” şeklinde konuştu.

‘ASKERİ OPERASYONLAR DEVAM EDİYOR’

“Türk Büyükelçiliği ya da konsolosluklarına karşı güvenlik endişesi yoktur. Türk yatırımcılarına sesleniyorum, Kazakistan’a güvensinler” diyen Saparbekuly, “Mümkün olduğu kadar insanlar evlerinde kalsınlar. Şu an teröristlere karşı askeri operasyonlar devam ediyor“ ifadelerini kullandı.

Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly’nin açıklamalarından diğer satır başları:

“Rus askerleri diye bir tanım yok, Cumhurbaşkanı kendisinin kurucu üyesi olduğu kolektif güvenlik anlaşma teşkilatından yardım istedi. Teşkilatın amacı üye ülkelere terör durumlarında destek olmak. Bu teşkilat ilk defa Kazakistan’a destek oluyor. Büyük kısmı Rusya ama diğer ülkeler de destek gönderiyor. Yaklaşık 2 bin 500 barış gücü gelecek”

“Barış gücü askerleri bu durum sonrası ülkelerine dönecek. Kararlarımızı kendimiz veriyoruz. Teşkilatın açıklamasında da barış gücü Kazakistan’ın istediği tarihte geri çekileceğini ve en kısa sürede geri dönme süresi olacağını açıkladı. Bu aylık ya da haftalık da olabilir, duruma bağlı. Devlet anayasal düzeni sağlama konusunda emin adımlarla ilerliyor”

Ne düşünüyorsunuz ?

Written by admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

ceyrek-altin-fiyatlari-bugun-ne-kadar-oldu?-7-ocak-2022-guncel-altin-kuru-fiyatlari

Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 7 Ocak 2022 güncel altın kuru fiyatları

son-dakika: merkez-bankasi-besinci-mudahalenin-miktarini-acikladi

SON DAKİKA: Merkez Bankası beşinci müdahalenin miktarını açıkladı