in

İran, ithalatta kripto kullanımını destekliyor

iran,-ithalatta-kripto-kullanimini-destekliyor

İran devlet televizyonunda konuşan Salihabadi, ülkede kripto para birimlerinin alım satımının veya yatırım için kullanılmasının yasak olduğunu aktardı.

Buna karşılık resmi izinleri olan kişilerin ithalat için kullanılması şartıyla kripto para madenciliği yapmasının yasal olduğunu ifade eden Salihabadi, Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı ile koordineli olarak, şirketlerin kripto para kullanarak ithalat yapmasına ilişkin düzenlemeler hazırlandığını kaydetti.

İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı Ticareti Geliştirme Teşkilatı Başkanı Ali Rıza Peymanpak, 9 Ağustos’ta Twitter hesabından paylaştığı mesajında, kripto para ile 10 milyon dolarlık ilk ithalat işleminin başarıyla gerçekleştiğini açıklamıştı.

Peymanpak, dış ticarette kripto para birimleri ve akıllı sözleşmeleri yaygın olarak kullanmayı hedeflediklerini vurgulamıştı.

ASIL HEDEF: ABD’NİN TEK TARAFLI YAPTIRIMLARINI AŞMAK

Tahran’ın kripto paraları uluslararası ticarette kullanmak istemesindeki asıl hedefin ABD’nin uyguladığı tek taraflı bankacılık yaptırımlarını aşmak olduğu düşünülüyor.

İran, önceki ABD Başkanı Donald Trump döneminde getirilen tek taraflı bankacılık yaptırımlarıyla uluslararası ticarette dolar bazlı işlemler yapamıyor.

EN ÇOK KRİPTO MADENCİLİĞİ YAPILAN ÜLKELERDEN

İran, ayrıca dünyada en çok kripto para madenciliği yapılan ülkelerin arasında yer alıyor. İran’da elektrik maliyetlerinin ucuzluğu son yıllarda kripto para madenciliğinin ülkede yaygınlaşmasını sağlıyor.

Ne düşünüyorsunuz ?

Written by admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

perseid-meteor-yagmuru-ne-zaman?-(meteor-yagmuru-turkiye’den-izlenebilecek-mi?)

Perseid meteor yağmuru ne zaman? (Meteor yağmuru Türkiye’den izlenebilecek mi?)

yazilim,-bilisim-endustrisinin-ihracat-yildizi-oldu

Yazılım, bilişim endüstrisinin ihracat yıldızı oldu