in

II. Dünya Savaşı’nda batan İtalyan denizaltısı Jantina, Ege Denizi’nde bulundu

ii.-dunya-savasi’nda-batan-italyan-denizaltisi-jantina,-ege-denizi’nde-bulundu

48 denizciyle Yunanistan’ın Leros Adası‘ndan yola çıkan Jantina isimli İtalyan denizaltısı, 5 Temmuz 1941’de İngiliz denizaltısı HMS Torbay’ın attığı torpidoların isabet etmesi sonucu battı. 42 İtalyan askeri hayatını kaybetti. Bu yılın Kasım ayında Yunanistan’ın en tanınmış dalgıçlarından Kostas Thoctarides ve ekibi tarafından Mikonos Adası’nın güneyinde 103 metre derinlikte uzaktan kumandalı bir su altı aracı olan ROV Super Achilles ile detaylı bir inceleme gerçekleştirildi.

İngiliz deniz kuvvetleri tarafından batırılan denizaltının enkazına eriştiklerini belirten denizcilik uzmanı Thoctarides, Reuters’a verdiği demeçte, “Denizcilik tarihi yapboz gibidir ve bu da bu yapbozun bir parçası. İki denizaltının karşı karşıya gelmesi çok nadir görülen bir deniz olayıdır” dedi.

Thoctarides, Jantina’nın kimliğinin İtalya Denizcilik Tarihi Ofisi’nden alınan kayıtlar kullanılarak doğrulandığını söyledi. Söz konusu denizaltı, Thoctarides tarafından bulunan ve tanımlanan dördüncü denizaltı olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’de ilk kez görüntülendi

Ne düşünüyorsunuz ?

Written by admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

unlulerin-set-halleri

Ünlülerin set halleri

heykelden-mozaige-bu-yil-3-bin-480-eser-anadolu-topraklarina-geri-getirildi

Heykelden mozaiğe bu yıl 3 bin 480 eser Anadolu topraklarına geri getirildi