in

Hong Kong’da muhalif haber kuruluşuna polis baskını

hong-kong’da-muhalif-haber-kurulusuna-polis-baskini

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde muhalif bir haber kuruluşuna düzenlenen baskında 6 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Hong Kong’da 2020’de uygulamaya giren güvenlik yasası çerçevesinde gözaltına alınan 6 kişinin, kentteki demokrasi yanlısı haber kuruluşlarından biri olan Stand News ile bağlantılı olduğu, baskına 200 polisin katıldığı belirtildi.

Polis, “kışkırtıcı yayın” yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan zanlıların evlerinde arama yapıldığını açıkladı.

Polis, gözaltına alınanların kimliğini açıklamazken South China Morning Post gazetesine göre, gözaltına alınanlar arasında Stand News’in bir mevcut ve bir eski editörünün yanı sıra dört eski yönetim kurulu üyesi bulunuyor.

HONG KONG’DA YÜRÜRLÜĞE GİREN GÜVENLİK YASASI

Çin’in en üst düzey yasama organı Ulusal Halk Kongresi (UHK) Daimi Komitesinde, 30 Haziran 2020’de oy birliğiyle kabul edilen yasa, Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından da imzalanmıştı.

Ayrılıkçılık, devleti yıkmaya teşebbüs, vatana ihanet ve ulusal güvenliği tehlikeye atan eylemleri yasaklayan yasa, Çin hükümetinin onayı sonrasında, Hong Kong yerel hükümetinin resmi gazetesinde yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Yasa, içeriği itibarıyla asıl olarak Haziran 2019’da suçluların Çin’e iadesini öngören yasa tasarısına karşı başlatılan ve yıl sonuna kadar yoğun kitle protestolarıyla sürdürülen hükümet karşıtı hareketi hedef alıyor.

Ne düşünüyorsunuz ?

Written by admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

alaska’da-rekor-kis-sicakligi:-termometreler-19,4-dereceyi-gosterdi

Alaska’da rekor kış sıcaklığı: Termometreler 19,4 dereceyi gösterdi

ukraynali-futbolcu-mykola-morozyuk’un-esi-irina-morozyuk’un-basi-dertte:-ic-camasiriyla-milli-marsa-6-aydan-3-yila-kadar-hapis

Ukraynalı futbolcu Mykola Morozyuk’un eşi Irina Morozyuk’un başı dertte: İç çamaşırıyla milli marşa 6 aydan 3 yıla kadar hapis