in ,

Gıybet nedir? Gıybet ile ilgili ayet ve hadisler

gıybet nedir?
gıybet nedir?

Gıybet nedir? Gıybet ile ilgili ayet ve hadisler

İnsanlar tüm günahlardan bihaber, masum, saf ve temiz olarak dünyaya gelirler. Ancak büyüdükçe kötülük ya da fenalığa bulaşıp günaha girebilirler. Bu günahlardan birisi de Gıybettir. Peki Gıybet nedir? Gıybet ile ilgili ayet ve hadisler nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Yüce yaratıcımız Allah, insanların yeryüzünde birbirleri ile uyum içerisinde yaşayabilsin, birbirlerine hoşgörülü davranabilsin ve huzurlu bir hayat sürebilsin diye birçok konu hakkında insanlara uyarılarda bulunmuştur. Bu uyarılar peygamberler ve kutsal kitaplar aracılığıyla sağlanmıştır. Allah’ın birer elçisi olarak yeryüzüne inen tüm kutsal kitaplar ve gönderdiği tüm peygamberlerin ortak amacı insanoğlunun kötü ve fena işlerden uzak durması, birbirlerine zarar vermeyip, kul hakkına girmemeleri gerektiği üzerinedir. Şüphesiz Allah’ın kesin olarak yasakladığı günahlardan birisi de gıybettir.

Gıybet Nedir?

Gıybet Arapça kökenli bir kelime olup, Türkçe anlamı dedikodu olarak adlandırılır. Gıybet bir insanı gıyabında eleştirmek, çekiştirmek ve onun hakkında hoşlanmayacağı şekilde konuşmak anlamlarına gelir. Gıybet herhangi bir kişinin elbisesi, işi, dili, konuşması, görünüşü gibi özellikleriyle ile dalga geçmek, alaylı bir şekilde bu kişinin arkasından konuşmaktır.

Gıybeti dinleyip bunu onaylayan kişi, Allah katında en az gıybet eden kişi kadar suçlu sayılır. Özelliklede ahir zaman olarak belirtilen günümüzde gıybet, hemen herkes tarafından işlenen büyük bir günahtır. Çünkü bir insanın boyu, kilosu, gözleri, giyimi, evi, arabası, konuşması gibi konularında gıyabında konuşmak oldukça yanlış bir tutumdur. Belki de gıybetini ettiğimiz konular bir gün bizimde başımıza gelebilir. Başımıza gelmeyeceğini bilsek dahi bir insan hakkında bu şekilde konuşmak insan olma yetilerinin bizde gelişmediği anlamına gelmektedir. Böyle bir tutum sergileyen kişilerin kalpleri körelmiş, iyi bir aile terbiyesi almamış ve iyi yetiştirilmemiştir. Çünkü İslam dinine göre ahlaklı, dirayetli ve de bilinçli bir insanın asla gıybet etmemesi gerekir.

Ne düşünüyorsunuz ?

Written by admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

gıybet

Gıybet yapmanın size dönebilecek 5 negatif etkisi

uyuyamiyorsaniz-sebebi-burun-tikanikligi-olabilir

Uyuyamıyorsanız sebebi burun tıkanıklığı olabilir