in , ,

Çanakkale’nin kuzeybatısında 2 bin yıllık sunak bulundu

Çanakkale'nin kuzeybatısında 2 bin yıllık sunak bulundu
Çanakkale'nin kuzeybatısında 2 bin yıllık sunak bulundu

Çanakkale’nin kuzeybatısında 2 bin yıllık sunak bulundu

Arkeologlar 9 Ekim’de Türkiye’nin kuzeybatısında , Çanakkale ilinin Ezine ilçesi yakınlarında 2 bin yıllık bir sunağın ortaya çıkarıldığını söyledi.

Ege Denizi’ne yakın bir bölge olan Alexandria Troas, antik kentinden günümüze ulaşan kalıntılar arasında podyumlu salon, tapınak, odium ve hamam bulunuyordu .

Çanakkale Boğazı üzerinde yer alan Alexandria Troas, bir Roma kolonisi limanı haline geldikten sonra 1. ve 4. yüzyıllar arasında güçlü ve gelişen bir ekonomiye sahipti. Bu dönemde yaklaşık 100.000 nüfusa sahip olan antik kent, ekonomisinin bozulmasından sonra çoğunlukla dokuzuncu yüzyılda terk edilmiştir.

Ankara Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Erhan Öztepe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yer altı röntgen sistemi de dahil olmak üzere son teknolojik gelişmelerin bölgedeki arkeolojik çalışmalara katkı sağladığını söyledi.

“Kontrol sondajlarından biri olası bir sunağın kalıntı yapısını buldu” dedi. Arkeolog, “Siteyi, tapınakla aynı mimari yapıya ve özelliklere sahip olup olmadığını görmek için kazdık” dedi.

Yapının muhtemelen 1. yüzyıla ait olduğunu belirten Öztepe, kazıların yüzeyin 7 metre (yaklaşık 23 feet) altına indiğini ve altında derin bir temel bulunduğunu söyledi.

Ne düşünüyorsunuz ?

Written by admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Bit pazarından satın alınan Chopin portresi 19. yüzyıldan

Bit pazarından satın alınan Chopin portresi 19. yüzyıldan

Türkiye'nin batısında mumyalanmış iskeletler bulundu

Türkiye’nin batısında mumyalanmış iskeletler bulundu