in ,

Bangladeş panorama müzesi kurmak için Türkiye’nin desteğini bekliyor

Bangladeş panorama müzesi kurmak için Türkiye'nin desteğini bekliyor
Bangladeş panorama müzesi kurmak için Türkiye'nin desteğini bekliyor

Bangladeş panorama müzesi kurmak için Türkiye’nin desteğini bekliyor

Türkiye yardımcı olabilir Bangladeş’i panoramik inşa etme fikirleri paylaşarak ile müzeyi kurtuluş 1971 savaşı gösteren bir üst Bangladeşli dedi.

Bangladeş Kurtuluş Savaşı Bakanlığı Sekreteri Khaja Miah , Türkiye ziyareti sırasında AA muhabirine yaptığı açıklamada, hükümetinin ülkenin kurtuluş savaşını ve örgütün kurucu babası Bangabandhu Şeyh Mujibur Rahman’ın hayatını sergileyecek panoramik bir müze kurmayı planladığını söyledi. ulus.

“Farklı ülkelerden fikir almak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz ve bu ilk adım. (Türkiye’yi) ziyaret ettim ve diğer ülkelerden de bazı bilgiler ve tasarımlar toplamak için elimden geleni yaptım” dedi.

Türkiye’ye yaptığı resmi ziyaret sırasında Miah, İstanbul’daki Panorama 1453 Tarih Müzesi ve Afyon’un merkezindeki Zafer Müzesi de dahil olmak üzere birçok savaş müzesini ziyaret etti.

Panoramik müzenin, İstanbul’un 1453’te Fatih Sultan Mehmed’in önderliğindeki Osmanlı orduları tarafından fethini gösteren 360 derecelik 3 boyutlu resimlerine hayran kaldı.

“Onların (Türklerin) kendi fikirleri, felsefeleri ve kültürleri var. Kendi fikirlerimiz, felsefemiz ve kültürümüz var ama farklı alanlarda benzerlikler var” diyen Miah, her iki ülkenin de birçok sektörde fikir ve deneyim paylaşabileceğinin altını çizdi.

“Bu panoramayı oluştururken daha çok Türkiye’den mimar, mühendis ve tasarımı almaya çalışacağız… Hükümetle, hükümetim, bakanımla görüşeceğiz ve teknolojiyi alabilmemiz için onları takip etmeye çalışacağız. , Türkiye’den mimarlar ve tasarım.”

Miah, Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ve Kültür Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü başkanı Gökhan Yazgı’nın Bangladeş’e Ankara’nın işbirliği yapacağına ve müzenin kurulmasında Dakka ile işbirliği yapmak için elini uzatacağına dair sözlü güvence verdiklerini söyledi.

Ayrıca, müzenin tasarımında veya teknolojik olarak donatılmasında Bangladeş’e yardım edecek başka kurum veya kişiler olursa, proje üzerinde daha fazla çalışma için onları Bangladeş’e götürmek için elinden gelenin en iyisini yapacağını belirtti.

Bangladeş hükümeti, aynı yıl 26 Mart’ta Pakistan’dan bağımsızlık ilanının ardından 10 Nisan 1971’de ilk hükümetin kurulduğu kuzeybatı Meherpur semtinde kurtuluş savaşı üzerine panoramik müze inşa etmeyi planlıyor.

O zamanlar Batı Pakistan’daki Bengalliler, Pakistan ordusuna karşı dokuz aylık bir savaşa girdiler ve bu da Bangladeş adında bağımsız bir ülkenin oluşumuyla sonuçlandı.

Kurtuluş Savaşı Bakanlığı yetkilisi, Meherpur’a yaklaşık 250 kilometre (155 mil) uzaklıkta olduğu için yeni neslin müzeye ulaşması için kolay erişim sağlamak için – üzerinde mevcut bir plan olmamasına rağmen – başkent Dakka’da başka bir panoramik müze inşa edilebileceğini söyledi. Başkent.

Miah, henüz resmi bir anlaşmaya varılmadığını, ancak ilgili Türk makamlarından gerekli desteği alacağı konusunda iyimser olduğunu belirtti.

Bangladeş’in aynı zamanda uzman değişimi, deneyim paylaşımı, ekip oluşturma ve eğitim sektöründe işbirliğini geliştirme ile de ilgilendiğini söyleyen Miah, Türk tarafına Bangladeşli öğrenciler için burs sayısını artırma çağrısında bulundu.

Türkiye’nin Bangladeş’e teknolojik olarak geliştirilmiş eğitim materyalleri ve dünyaca ünlü entelektüel kitaplar sağlayabileceğine inanıyor.

Miah, Ankara ve Dakka arasındaki en üst düzeyde olan ikili ilişkileri selamladı. Bangladeşli üst düzey askeri yetkililer, genelkurmay başkanı ve deniz kuvvetleri başkanı da dahil olmak üzere yakın zamanda Türkiye’yi ziyaret etti. Birkaç bakanın yanı sıra Dakka’dan diğer üst düzey hükümet yetkilileri de son aylarda Türkiye’nin başkenti Ankara’ya resmi ziyaretlerde bulundular. Her iki ülkenin iş ve savunma sektörleri işbirliklerini artırıyor.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan bir heyetin bu yıl içinde Dakka’da düzenlenecek Bangladeş’in Bağımsızlığının Altın Jübile törenine katılması bekleniyor. Bangladeşli bürokrat da Türkiye’den bazı üst düzey yetkililerin etkinliğe katılmasından umutlu.

Ankara’nın Rohingya krizine ilk müdahale edenlerden biri olduğunu ve Ağustos 2017’den bu yana Myanmar’ın kuzeyindeki Rakhine eyaletinde devlet zulmünden kaçan 1 milyonu aşkın Rohingya mültecisinin akınıyla başa çıkma konusunda Dakka’nın yanında olduğunu belirten Miah, “Farklı şekillerde Krizlerde, Türkiye bize yardım etmek için öne çıktı. Biz de aynı şeyi yaptık. İki ülke arasındaki ilişkilerin daha güçlü olacağını düşünüyorum. Geriye gitmek için hiçbir sebep yok.”

 

Ne düşünüyorsunuz ?

Written by admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

komik Karikatür

En Komik 5 Karikatürler

Bit pazarından satın alınan Chopin portresi 19. yüzyıldan

Bit pazarından satın alınan Chopin portresi 19. yüzyıldan