in ,

Avustralyalı haydut nesli tükenmenin eşiğinden döndü

haydut
haydut

Avustralyalı haydut nesli tükenmenin eşiğinden döndü

Yetkililer, Avustralya’da ovalarda dolaşan küçük tüylü bir keseli hayvanın, ülkenin anakarasındaki neslinin tükenmesinin eşiğinden geri getirildiğini söylüyor.

Doğu Çubuklu Bandicoot’un sayıları, tilkiler ve habitat tahribatı nedeniyle anakarada düştü.

Şimdi, 30 yıllık koruma çabalarından sonra, sayı sadece 150 hayvandan tahminen 1.500’e sıçradı.

Avustralya ilk kez bir hayvanın durumunu “vahşi doğada soyu tükenmiş”ten “tehlikede” olarak değiştirdi.

1980’lerin sonlarına kadar Avustralya’nın Victoria eyaletinde bandicootların kayıtlı nüfus seviyeleri düştüğünde, koruma ekipleri esir yetiştirme programları kurmak için milyonlarca dolar yatırım yaptı.

Bazıları eğitimli köpekler tarafından korunan yırtıcılardan arınmış siteler oluşturdular ve bazı hayvanları tilkisiz adalara taşıdılar.

Çarşamba günü bandicoot’un koruma statüsündeki değişikliği açıklayan Victoria Çevre Bakanı Lily D’Ambrosio, projenin başarısı konusunda “heyecanlı” olduğunu ve “Avustralya için inanılmaz bir ilk” dedi.

AFP haber ajansının bildirdiğine göre, Melbourne’deki Victoria Hayvanat Bahçesi’nde tehdit altındaki bir tür biyoloğu olan Amy Coetsee, haberin “hükümetin, gönüllülerin ve toplulukların ısrarı, kararlılığı ve desteğiyle yok olmaya karşı mücadeleyi kazanabileceğimizi umduğunu” söyledi.

Dünya Yaban Hayatı Fonu (WWF) Avustralya’ya göre Avustralya, dünyadaki herhangi bir ülkenin en kötü memeli yok olma oranına sahip.

 

Ne düşünüyorsunuz ?

Written by admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

inek

Sera gazı emisyonlarını azaltmak için inek tuvaleti eğitildi

Koala

Koala avcısı kartalı 25 milyon yıl önce Avustralya’yı korkuttu