in , ,

Altın rekora doymuyor! Sınıra dayandı.

Altın rekora doymuyor! Sınıra dayandı.
Altın rekora doymuyor! Sınıra dayandı.

Altın rekora doymuyor! Sınıra dayandı.

Altın fiyatları yukarı yönlü ibreyi gösteriyor. Gram altın perşembe gününe 651,62 TL’den başlarken çeyrek altın 1.069,00 TL satış fiyatı üzerinden işlem görüyor.

Altın ne kadar?

Güne 651,62 TL seviyesinden başlayan gram altın, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantından çıkan faiz indirimi kararı sonrası 652 TL’lere ulaştı.

Dolar kurundaki yükselişe paralel değer kazanan altının gram fiyatı da yükselmeye devam ediyor. Önceki kapanışını 637,72 TL’den yapan gram altın şu anda 652 TL alış ve 651,73 TL satış fiyatına sahip. Gram altın geçtiğimiz günlerde 610 TL seviyesini geçmişti.

651,62’TL’den başlayan gram altın, Merkez’in faiz indirimi kararının ardından yükseldi. Gram altınla birlikte, çeyrek, yarım ve cumhuriyet altını da tırmanışa geçti.

2021 yılında alınan faiz kararları

2021 yılında Ocak ve Şubat aylarında faiz yüzde 17’lerde sabit tutulmuş Mart ayında ise 200 baz puan artırılarak yüzde 19’a çıkarılmıştı. Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarındaki toplantılarda ise yeni bir karar alınmadı ve faizler yüzde 19’da sabit tutuldu. Eylül ayında ise faizler yüzde 19’dan yüzde 18’e çekildi.

Ekim ayında da faizler 200 baz puan indirilerek, yüzde 18’den yüzde 16’ya çekilmişti.

Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu toplantısının ardından kasım ayı faiz kararını açıkladı. Faizlerde 100 baz puan indirime gidildi.

Ne düşünüyorsunuz ?

Written by admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

IMF'den enflasyon uyarısı Dünyanın bazı bölgelerinde kalıcı olacak

IMF’den enflasyon uyarısı Dünyanın bazı bölgelerinde kalıcı olacak

Türkiye'nin kısa vadeli dış borç stoku Eylül'de 124,5 milyar dolara ulaştı

Türkiye’nin kısa vadeli dış borç stoku Eylül’de 124,5 milyar dolara ulaştı