in

Altın hesapları TL’ye nasıl dönüşecek? 10 soruda bilmeniz gerekenler

altin-hesaplari-tl’ye-nasil-donusecek?-10-soruda-bilmeniz-gerekenler

Dövizden sonra altın için de TL’ye dönüş desteği veriliyor. Altın mevduat hesapları ve katılım fonlarının vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşmesi halinde mevduat ve katılım fonu sahiplerine destek sağlanacak. Peki sistem nasıl işleyecek? Kimler yararlanabilecek? Getiri nasıl hesaplanacak? İşte en çok merak edilenler ve yanıtları…

Haberler – Anadolu Ajansı 30.12.2021 – 12:45

Altın cinsinden mevduat hesapları ve katılım fonlarının vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümünün desteklenmesine ilişkin ayrıntılar belli oldu.

Bankacılık sistemindeki toplam mevduat ve katılım fonu içinde Türk lirasının payının artırılarak finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla döviz tevdiat hesaplarının ve döviz cinsinden katılım fonlarının Türk lirası vadeli hesaplara dönüşmesine ilişkin destekler açıklanmıştı.

Bu kez altın cinsinden mevduat hesapları ve katılım fonlarının vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşmesi halinde mevduat ve katılım fonu sahiplerine destek sağlanmasına karar verildi.

İşte 10 soruda yeni desteğe ilişkin en çok merak edilenler:

ALTIN HESAPLARININ VADELİ TÜRK LİRASI MEVDUAT VEYA KATILMA HESAPLARINA DÖNÜŞÜMÜNDEN KİMLER YARARLANABİLECEK ?

Cevap: Yurt dışında işçi, serbest meslek müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişiler bu sistemden faydalanabilecek. Tüzel kişiler bu sisteme dahil olamayacak.

HESAPLAR HANGİ VADELERDE AÇILABİLECEK ?

Cevap: Hesaplar 3, 6 ve 12 aylık vadelerde olabilecek.

KATILIM BANKALARI DA BU SİSTEME DAHİL OLACAK MI ?

Cevap: Katılım bankaları da sisteme dahil olup, uygulama katılım bankacılığı esasları çerçevesinde işleyecek.

HESAPTAN ELDE EDİLEN GETİRİ NE OLACAK ?

Cevap: Vade sonuna kadar beklendiğinde, hesaba banka tarafından faiz işletilecek.

Vadede altın fiyatı vade başına göre daha yüksek gerçekleşirse, faiz dışında kalan fark Merkez Bankasınca hesap sahibine ödenecek.

Dolayısıyla vade sonuna kadar beklendiğinde hesap sahibi en az faiz düzeyinde getiriyi garanti etmiş olacak ve altın fiyatlarındaki düşüşten etkilenmeyecek, altın fiyatlarında artış olması halinde de bu artıştan faydalanmış olacaktır.

Katılım bankacılığında ise kar payı katılım bankacılığı esasları çerçevesinde belirlenerek hesaplara eklenecektir.

Vade sonunda hesap sahibinin katılma hesabına kar payı ilave edilecektir. Böylelikle katılma hesabı sahipleri altın fiyatlarındaki düşüşten etkilenmeyecek, altın fiyatlarında artış olması halinde bu artıştan katılım bankacılığı esasları çerçevesinde getiri elde edebilecek.

VADEDEN ÖNCE HESAPTAN ÇEKİM YAPILIR MI ?

Cevap: Türk lirası mevduat veya katılma hesabından vadeden önce çekim yapılması halinde ve çekim yapılan tarihte saat 11:00’de Merkez Bankasınca ilan edilen gram altının Türk lirası karşılığı alış fiyatının hesabın açıldığı tarihteki fiyattan yüksek olması durumunda, hesap sahibine herhangi bir fark ödenmeyecek.

Çekim yapılan tarihte ilan edilen fiyatın hesabın açıldığı tarihteki fiyattan düşük olması durumunda ise hesap düşük olan fiyata göre güncellenerek hesap sahibine ödenecektir.

SİSTEME GİRİŞ İÇİN BELLİ BİR TARİH VAR MI? SİSTEME BİRDEN FAZLA GİRİŞ ÇIKIŞ OLABİLİR Mİ ?

Cevap: 28 Aralık’ta mevcut olan altın hesapları ile bu tarihten sonra açılacak işlenmiş ve hurda altın karşılığı altın hesapları, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm fiyatı üzerinden Türk lirasına çevrilebilecek.

Bu uygulama kapsamında açılan Türk lirası mevduat veya katılma hesapları, belirtilen destekten bir defaya mahsus faydalanabilecek. Bir hesap sahibi birden fazla hesap ile sisteme dahil olabilecek.

MEVDUAT SAHİBİ İÇİN FAİZ ORANI, KATILMA HESABI SAHİBİ İÇİN KAR PAYI NASIL BELİRLENECEK ?

Cevap: Bankanın mevduat hesabına uygulayacağı faiz oranı TCMB tarafından belirlenen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (yüzde 14) altında olamayacak.

Katılma hesabının kar payı getirisi vade sonunda katılım bankacılığı esasları çerçevesinde belirlenecektir.

BU ÜRÜNE GEÇİŞ İÇİN HER BANKAYA BAŞVURULABİLECEK Mİ?

Cevap: Sisteme dahil olan tüm bankalara başvuru yapılabilecek.

DÖNÜŞÜM VE VADE SONU FİYATLARI NEDİR ?

Cevap: Altın hesaplarında bulunan altının Türk lirasına çevrildiği gün ve hesabında vadesinde saat 11:00’de Merkez Bankası tarafından ilan edilen 995/1000 veya 1000/1000 saflıktaki gram altının Türk lirası karşılığı alış fiyatlarıdır.

HALİHAZIRDA ALTIN CİNSİNDEN MEVDUAT VE KATILIM FONU HESAPLARININ SİSTEME DAHİL OLMASI İÇİN GERÇEK KİŞİLERİN BAŞVURUDA MI BULUNMASI GEREKECEK, YOKSA OTOMATİK OLARAK GEÇİŞ YAPILACAK MI ?

Cevap: Bireysel bankacılık işlemi olduğu için tasarruf sahibinin bankaya başvuru yapması gerekecek.

  • Etiketler :
  • Haberler –
  • Türkiye
  • Altın
  • Ekonomi
  • İstanbul

Ne düşünüyorsunuz ?

Written by admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

ab-turk-findiginda-kontrolu-kaldirdi

AB Türk fındığında kontrolü kaldırdı

esinden-siddet-gordu

Eşinden şiddet gördü